Movestic lanserar ny tjänst som gör det möjligt för kunder att själva starta, ändra och pausa sina pensionsutbetalningar. Tjänsten omfattar hela utbetalningsperioden, från första start till eventuella ändringar längre fram.
Kunder kan nu starta sin pensionsutbetalning enligt egna önskemål: välja utbetalningssätt, belopp och starttidpunkt. Under utbetalningsperioden går det att ändra belopp, förlänga eller korta uttagstiden, växla till livsvarig utbetalning eller pausa utbetalningen under en valfri period. En pågående paus går att förlänga, förkorta eller avbryta när som helst på Mina sidor.
– Vi ser att pensionsbranschen behöver hänga med i utvecklingen. Att behöva ansöka om sin egen pensionsutbetalning via blankett matchar inte kundernas behov och preferenser. Livet ser olika ut för olika personer, och kan förändras snabbt, likaså behov och önskemål kring pensionen. Därför lanserar vi nu möjligheten för våra kunder att själva starta, pausa och justera sin pension på Mina sidor. Utan blankett och utan väntetid. Det är ytterligare ett sätt att fortsatt leverera på vårt varumärkeslöfte: pension precis som du vill ha den, säger Sara Lindberg, vd, Movestic.
Tjänsten är en av de första på marknaden som låter kunden hantera hela kedjan – starta, ändra, pausa och återuppta pensionsutbetalningen, i en och samma självbetjäningstjänst. Tjänsten är tillgänglig för alla som har tjänstepension, avtalspension eller privat pensionssparande i en fondförsäkring hos Movestic. Start och hantering av utbetalning från depåförsäkring är under utveckling och är näst på tur att lanseras.
Anna Mollstedt
Chef Marknad & Kommunikation
anna.mollstedt@movestic.se
073 620 28 11